AEC Members


The AEC is formed by the three founding companies and other Tier-1 users (Sustaining members), Tier-2 suppliers (Technical members), support and services providers (Associate members), and other non-automotive users (Guest members).

Sustaining Technical Committee Members:

         Q100 Integrated Circuits

o   Autoliv Maricel Wolfertz

o   Autoliv Earl Fischer

o   Bose Corporation Mark Sears

o   Bose Corporation Dom DeMartino

o   Continental Corporation James Roberts

o   Continental Corporation Hadi Mehrooz

o   Cummins William Meyer

o   Cummins Meenal Vaidya

o   Delphi Corporation Mark Kelly

o   Delphi Corporation Ramon Aziz

o   Denso International America Ke Bi

o   Denso International America Mouhamed Bseileh

o   Gentex AJ Gilleo

o   Gentex Gary Fisher

o   Harman Steve Sibrel

o   Hella Ludger Kappius

o   Hella Achim Becker

o   John Deere (Phoenix International) Robert Kinyanjui

o   John Deere (Phoenix International) Andy Ellenson

o   Lear Corporation Eric Honsowetz

o   Lear Corporation Craig Elder

o   Kostal Automotive Colman Byrne

o   Magna Electronics Russell Haeberle

o   Magna Electronics Thomas VanDamme

o   Sirius XM Jeff Lockledge

o   Sirius XM Mike Coley

o   Valeo Ron Hill

o   Valeo Jean-Edmond LeCalve

o   Visteon Corporation Cesar Avitia

o   ZF TRW Automotive Larry Dudley

o   ZF TRW Automotive Itasham Hussain

 

         Q101 Discrete Semiconductors

o   Autoliv Maricel Wolfertz

o   Autoliv Earl Fischer

o   Bose Corporation Mark Sears

o   Bose Corporation Dom DeMartino

o   Continental Corporation Hector Carrillo

o   Continental Corporation Hadi Mehrooz

o   Cummins William Meyer

o   Cummins Meenal Vaidya

o   Delphi Corporation Mark Kelly

o   Delphi Corporation Alfred Zhang

o   Denso International America Christopher Guirlanda

o   Denso International America Mouhamed Bseileh

o   Gentex AJ Gilleo

o   Gentex Gary Fisher

o   Harman Steve Sibrel

o   Hella Ludger Kappius

o   Hella Wolfgang Ratering

o   John Deere (Phoenix International) Robert Kinyanjui

o   John Deere (Phoenix International) Andy Ellenson

o   Kostal Automotive Colman Byrne

o   Lear Corporation Eric Honsowetz

o   Lear Corporation Craig Elder

o   Magna Electronics Russell Haeberle

o   Magna Electronics Thomas VanDamme

o   Sirius XM Jeff Lockledge

o   Sirius XM Mike Coley

o   Valeo Ron Hill

o   Valeo Jean-Edmond LeCalve

o   Visteon Corporation Ken Kirby, Jr.

o   ZF TRW Automotive Larry Dudley

o   ZF TRW Automotive Itasham Hussain

 

         Q200 Passive Components

o   Autoliv Maricel Wolfertz

o   Autoliv Earl Fischer

o   Bose Corporation Dom DeMartino

o   Bose Corporation Mark Sears

o   Continental Corporation Hadi Mehrooz

o   Continental Corporation James Roberts

o   Cummins William Meyer

o   Cummins Meenal Vaidya

o   Delphi Corporation Bob Hulka, Jr.

o   Delphi Corporation Mark Kelly

o   Denso International America Tim Shah

o   Denso International America Mike Wiegand

o   Gentex AJ Gilleo

o   Gentex Gary Fisher

o   Harman Steve Sibrel

o   Hella Wolfgang Ratering

o   Hella Wolfgang Keil

o   John Deere (Phoenix International) Robert Kinyanjui

o   John Deere (Phoenix International) Andy Ellenson

o   Kostal Automotive Colman Byrne

o   Lear Corporation Eric Honsowetz

o   Lear Corporation Craig Elder

o   Magna Electronics Russell Haeberle

o   Magna Electronics Thomas VanDamme

o   Sirius XM Jeff Lockledge

o   Sirius XM Mike Coley

o   Valeo Ron Hill

o   Valeo Jean-Edmond LeCalve

o   Visteon Corporation Ken Kirby, Jr.

o   Visteon Corporation Jorge Marta

o   ZF TRW Automotive Larry Dudley

o   ZF TRW Automotive Itasham Hussain

 

Technical Committee Members:

         AMS Heinz Reiter

o    Alternate Herwig Klimesch

         Analog Devices Mike Gibson

o    Alternate Maurice Brodeur

o    Alternate Elaine Trotter

         Cirrus Logic Xin Miao Zhao

o    Alternate Mike Klucher

         Coilcraft Bryan Reynolds

o    Alternate John Chuey

         Cypress Semiconductor Francis Classe

o    Alternate Adam Fogle

o    Alternate Rene Rodgers

         Diodes Incorporated Pamela Finer

o    Alternate Raul Aman

o    Alternate Frank Chen

         Infineon Werner Kanert

o    Alternate Ulrich Abelein

o    Alternate Kenneth Berry

         Intel Ife Hsu

o    Alternate Tim Haifley

o    Alternate Jean-Pierre Guerre

         ISSI Banjie Bautista

o    Alternate Lyn Zastrow

o    Alternate SK Fan

         Kemet Erin Burns

o    Alternate Holger Zillgen

o    Alternate Peter Blais

         Lattice Semiconductor Tom Lawler

o    Alternate Shawn Murray

o    Alternate Sheila Dal

         LiSion Technology Dennis Chang

o    Alternate Joanne Wu

o    Alternate Edy Hsiao

         Littelfuse Saad Lambaz

o    Alternate Phillip Havens

o    Alternate Jim Colby

         Macronix John Grogan

o    Alternate Warren Chen

         Maxim Integrated Jeff Aquino

o    Alternate Steve Yee

o    Alternate Richard Aburano

         Melexis Arnaud Devos

o    Alternate Dr. Mykola Blyznyuk

o    Alternate Ruediger Fritsche

         Microchip Mike Buzinski

o    Alternate Joseph Rascon

o    Alternate Wilhelm Binder

         Micron Melissa Uribe

         Monolithic Power Systems (MPS) Richard Oshiro

o    Alternate Steve Utzig

         Murata Donnie Boatright

o    Alternate Rossi Katsube

o    Alternate David Crews

         Nexperia Andreas Pinkernelle

         NXP Semiconductors Zhongning Liang

o    Alternate Bob Knoell

o    Alternate Nicholas Lycoudes

         ON Semiconductor Peter Turlo

o    Alternate Daniel Vanderstraeten

         Peregrine Semiconductor George Kong

o    Alternate Adela Doyle

         Qualcomm Lakshimi Kari

         Renesas Electronics Eric Bedes

o    Alternate Futoshi Tagami

o    Alternate Michael Wieberneit

         Renesas Electronics Eric Bedes

o    Alternate Futoshi Tagami

o    Alternate Michael Wieberneit

         Socionext Gaetano Origlio

         STMicroelectronics Bassel Atallah

o    Alternate Brian A Mielewski

         TDK Mike Cannon

o    Alternate Steve Maloy

         Texas Instruments James Berry

o    Alternate James Williams

o    Alternate Larry Ting

         Vishay Arthur Chiang

o    Alternate HJ Lin

o    Alternate Breno Albuquerque

o    Alternate David Leandri

         Winbond Kun-Fu Chuang

o    Alternate Wei-Jen Chang

o    Alternate Jui-Jen Hsu

         Xilinx Krimo Semmoud

o    Alternate Desmond Yeo

o    Alternate Inderjit Singh

         Yageo Corporation Ching-Li Hu

o    Alternate Liah Huang

o    Alternate Nan-Jung Chen

 

Associate Committee Members:

         Amkor Klaus Pietrczak

o    Alternate John Sniegowski

         DfR Solutions James McLeish

o    Alternate Ashok Alagappan

         Global Foundries Jeffrey Darrow

o    Alternate James YH Lim

         Indium Corporation Andy Mackie

o    Alternate Robert Jarrett

o    Alternate Ed Briggs

         RELNETyX Dr. Viktor Tiederle

         SMIC Atman Zhao

o    Alternate Sherry Guo

o    Alternate Hongtao Qian

         Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Aaron Wang

o    Alternate Weiyen Kuo

o    Alternate L.J. Wu

 

Guest Members:

         AMRDEC Jeff Jarvis

o    Alternate David Locker

 

Other companies that use or manufacture electronic components and are interested in developing and supporting AEC documents are eligible for consideration as Committee members. See the AEC Charter in the AEC Documents section for more information.


AEC Main AEC History AEC Members AEC Documents AEC Workshop AEC Links AEC Papers